Opublikowano

Zaokrąglanie do liczb całkowitych

[button link=”http://szkolenieexcel.waw.pl/tag/zaokraglanie/” color=”orange”]zobacz wszystkie wpisy na temat zaokrąglania liczb w Excelu[/button]

W celu zaokrąglenia liczb w Excelu do liczb całkowitych możemy wykorzystać dwie funkcje: ZAOKR lub ZAOKR.DO.CAŁK (Zaokrąglenie do liczby całkowitej). Obie formuły znajdują się w grupie funkcji matematycznych i trygonometrycznych. Stosując te formuły musimy jednak pamiętać o zasadniczej różnicy w ich działaniu, a mianowicie o kierunku zaokrąglenia (w górę czy w dół).
W przypadku zaokrąglania wartości liczbowych do liczb całkowitych należy starannie przemyśleć wybór formuły. Błędnie wybrana formuła może mieć wpływ np. na błędną kalkulację cen w cenniku.

[twocol_one]

[box type=”tick” style=”rounded” border=”full”]

Formuła ZAOKR

Formuła zaokrągla zgodnie z następującą zasadą poniżej 5 w dół, w przeciwnym razie w górę.
Przykład
Zaokrąglij liczby do liczb całkowitych. (Wyniki działania formuły ZAOKR)

1,5 ~ 2
1,4  ~ 1
1,9 ~ 2

[/box]

[/twocol_one]

[twocol_one_last]

[box type=”alert” style=”rounded” border=”full”]

Formuła ZAOKR.DO.CAŁK

Formuła zaokrągla zawsze w dół.

Przykład

Zaokrąglij liczby do liczb całkowitych. (Wyniki działania formuły ZAOKR.DO.CAŁK)

1,5 ~ 1
1,4  ~ 1
1,9 ~ 1

[/box]

[/twocol_one_last]

Przykład

Poniższy przykład pokazuje jak w Excelu za pomocą formuł ZAOKR i ZAOKR.DO.CAŁK zaokrąglić liczby do liczb całkowitych. Warto zwrócić uwagę na różnicę w wynikach.

W tabeli do komórki B2 należy wstawić formułę ZAOKR. Formułę można znaleźć na wstążce programu Excel, w karcie Formuły, w grupie formuł Matematycznych i trygonometrycznych. Następnie argumenty funkcji należy uzupełnić, tak jak na poniższym rysunku. Liczbą jest adres komórki A2, zawierający liczbę do zaokrąglenia. Liczbą cyfr (drugim argumentem) jest liczba zero. Tak przygotowaną formułą należy skopiować na pozostałe wiersze w tabeli.

=ZAOKR(A2;0)

Excel zaokr do całkowitych

 

Następnie do komórki C2 wstawimy formułę Excela ZAOKR.DO.CAŁK. Formułę tą można znaleźć w tej samie grupie formuł Excela co formułę ZAOKR. Jedynym argumentem tej formuły jest adres komórki A2, czyli wartość liczbowa do zaokrąglenia do liczby całkowitej. Po uzupełnieniu argumentu funkcji i jej zatwierdzeniu, należy ją skopiować na pozostałe komórki w tabeli.

=ZAOKR.DO.CAŁK(A2)

Excel zaokr do całk argumenty

W ostatniej komórce tabeli wykonano proste odejmowanie, którego wynik pokazuje różnice w działaniu obu formuł.

Excel zaokrąglanie do załkowitych różnice

[button link=”http://szkolenieexcel.waw.pl/tag/zaokraglanie/” color=”orange”]zobacz wszystkie wpisy na temat zaokrąglania liczb w Excelu[/button]